Ketvirtadienį, rugsėjo 22-ąją, pasaulyje minima Tarptautinė diena be automobilio. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai, žmonių sveikatai, patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo paliekant automobilį namų kieme. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad taršos mažinimas – viena iš „Iki“ strateginių krypčių, todėl įmonė nuosekliai diegia įvairiausius sprendimus CO2 emisijai mažinti.
„Mūsų prekybos tinklas nuosekliai siekia tvarumo ir įgyvendina aplinkai draugiškus pokyčius. Šiuo metu žalioji elektros energija sudaro net 92 proc. „Iki“ tinkle visos sunaudojamos energijos. Nuolat ieškome būdų, kaip sumažinti plastiko naudojimą įmonės veikloje, siekiame diegti atsakingą rūšiavimą ir tinkamą perdirbimą. Skatiname judėjimą mažiau poveikio aplinkai darančiomis priemonėmis, šalia atnaujinamų parduotuvių įrengiame ir elektromobilių stoteles, o šalia naujojo „Iki“ biuro sostinės Pilaitėje nutiesėme ir dviračių takus“, – teigia V. Budrienė.
Net minimalios pastangos – raktas į švaresnę aplinką
Klimato muziejaus komunikacijos vadovė Miglė Vasiliauskaitė sako, kad mažindamas nebūtinas keliones automobiliu kiekvienas gali bent minimaliai prisidėti prie švaresnės aplinkos puoselėjimo.
„Šiuo metu jau nebegalime kalbėti apie klimato krizės sustabdymą, tik apie jos padarinių mažinimą. Rūšiuoti šiukšles, stengtis naudoti kuo mažiau plastiko, atsakingai apsipirkinėti, gaminti nešvaistant maisto, mažinti nereikalingas keliones automobiliu arba rinktis mažiau poveikį aplinkai darančias transporto priemones – tik nedaugelis dalykų, kuriais galime prisidėti prie tvaresnės aplinkos kūrimo“, – sako M. Vasiliauskaitė.
Pasak jos, daugybė privačių automobilių 95% laiko nieko neveikia – tai resursų švaistymas. Todėl Tarptautinė diena be automobilio – puiki proga ne tik susimąstyti apie šios transporto priemonės aplinkai daromą žalą, bet ir pergalvoti naudojamos priemonės būtinumą.
Bendradarbiaudamas su pirmuoju Lietuvoje Klimato muziejumi „Iki“ dalijasi ir dar keliais patarimais, kuriais vadovaudamiesi prisidėsite prie taršos mažinimo.
Keli naudingi patarimai
Daugiau judėkite. Ne tik rugsėjo 22-ąją, bet ir bent kartą per savaitę, dvi ar mėnesį – automobilį palikite namuose ir, jeigu įmanoma, reikalus tvarkykite ar poilsiaukite vaikščiodami pėsčiomis, naudodamiesi viešuoju transportu, dviračiu ar elektriniais paspirtukais. Taip ne tik diegiami sveikesni įpročiai, bet ir mažinama oro tarša.
Kooperuokitės su kolegomis ar kaimynais. Dar vienas puikus būdas mažinti automobilių naudojimą – bendruomeniškumas. Pavyzdžiui, kad sumažintumėte ir taršą, ir išlaidas, užuot mašinoje važiavę vieni, kooperuokitės su kolegomis ir į darbą vykite vienu automobiliu. Ta pati taisyklė galioja ir vežant vaikus į mokyklas, į darželius ar būrelius. Su kaimynais pasiskirstykite dienomis, kuris kurią dieną tampa vairuotoju, vežančiu vaikus, – taip į tą pačią vietą nereikės vykti keliomis mašinomis. Prie ekologiškų kelionių mieste prisideda ir mašinų dalijimosi platformos, todėl norint sumažinti taršą – jomis naudotis, tam pat rekomenduojama.
Bent kartą per savaitę – dirbkite iš namų. Pandemija padiktavo visai kitokias darbo rutinos taisykles. Daugelis per karantiną pripratę dirbti iš namų, neretai bent kartą ar kelis kartus per savaitę vis dar renkasi šį darbo metodą. Ekspertų teigimu, darbas iš namų turi aplinkai teigiamą poveikį – bent kelis kartus per savaitę nevykstant į darbą miestuose mažėja automobilių skaičius, kamščiai ir, žinoma, išmetamų teršalų kiekis.
Dėliokitės maršrutą. Dar vienas patarimas norint išvengti nereikalingų kelionių – atidžiai susiplanuoti dienos maršrutą. Jeigu vykstate apsipirkinėti – stenkitės pasirinkti netoli esančias parduotuves. Jeigu matote, kad šalia galite sutvarkyti ir kitus svarbius reikalus – tai taip pat padarykite tą pačią dieną. Tokiu būdu į tą pačią miesto pusę ar rajoną nereikės vykti kelis kartus per savaitę.