Tvarios šventės
30+ patarimų, kaip tvariau švęsti Kalėdas, gimtadienius, darbo vakarėlius ir kt.
Žemiau pasirinkite dominančią gido „Tvarios šventės“ temą
Šventinis stalas
⇆ Valdymas stumdant nuotraukas į kairę/dešinę.
Planuokime iš anksto 📝
Norint išvengti bereikalingų maisto pirkimų, rekomenduojama iš anksto suplanuoti meniu ir svečių skaičių.
Pasiskirstykime, kas ką pagamins ✋
Šeimos ar draugų rate naudinga pasiskirstyti, kas ką pagamins ir kas ką atsiveš (kas tortą, kas vaisių ir pan.), taip išvengiant pasikartojančio maisto ir jo pertekliaus (juk dažnas vis tiek nori kažką atsivežti iš mandagumo).
Pirkime tik tai, kas reikalinga 🛒
Lengva susigundyti akcijomis, tačiau reikėtų pagalvoti ar tų produktų mums tikrai prireiks.
Nepalikime patiekalų kamb. temperatūroje 🌡️
Kad patiekalai ilgiau išliktų valgomi, patariama nepalikti Kūčių vakarienės per naktį ant stalo.
Skirkime laiko pasigaminti šviežio maisto 🧇
Geriausia švenčių dienomis skirti laiko pasigaminti naujo, šviežio maisto. Tegu bus mažiau ir paprasčiau, bet tai sumažina tikimybę, jog maistas liks nesuvalgytas.
Nekraukime visko ant stalo 🧊
Nekraukime ant stalo viso maisto, kurį pagaminome. Geriausia laikyti jo atsargas šaldytuve ir stalą papildyti tik tada, kai reikia.
Tik daugkartiniai indai ir įrankiai 🍽️
Tvarios šventės – tik be vienkartinių indų, šiaudelių, įrankių.
Šventiniai rūbai
Panaudokime drabužius kuriuos jau turime 👕
Kalėdiniai drabužiai – dažniausiai juos dėvime tik kelias dienas per metus, galiausiai užmiršdami juos spintos gale iki kito gruodžio. Panaudokime drabužius kuriuos jau turime, vietoj to, kad pirktume naujus.
Jei perkame, pirkime iš antrų rankų ✌️
Jei tokie daiktai kaip kalėdiniai džemperiai yra vienas iš jūsų mėgstamiausių dalykų per šventes, jums nereikia jų atsisakyti – tiesiog pirkite juos dėvėtų rūbų parduotuvėje ar iš antrų rankų (pvz.: Vinted).
Mainai tarp draugų spintų 💱
Surenkite šventinių drabužių mainus tarp draugų spintų. Galbūt Jūsų gimtadienio marškiniai puikiai tiks geriausiam draugui Naujų metų išvakarėse?
Dovanos ir pakavimas
Sudarykime norų sąrašus 📜
Svarbiausia dovanoti tai, ko tikrai reikia. Nuostabi idėja – norų sąrašas! Taip lengviau ir dovaną renkančiajam, ir tam, kuriam dovana skirta.
Namie gaminti skanėstai 🍪
Tikriausiai viena iš geriausių dovanų, ypač jei nežinote ką dovanoti, yra namie gaminti skanėstai (sausainiai, keksiukai ir pan.). Juk tai – skanu ir miela.
„Zero-waste“ pakavimas 📰
„Zero-waste“ dovanų pakavimui puikiai tiks seni laikrasčiai, žurnalai, tapetų likučiai, vaikų piešiniai, seni žemėlapiai. Taip pat ir (ilgai kaupti) popieriniai pirkinių maišeliai, nenaudojamos medžiagos skiautės, o gal net stiklainiai? Stiklinės taros su asmeniškomis etiketėmis puikiai talpina, pavyzdžiui, namie ruoštą granolą.
Slaptas Kalėdų senelis 🎅
Susitarkite šeimoje (draugų rate) ir kiekvienas išsitraukite vardo lapelius, kam šiais metais teiksite dovaną. Gerai apgalvota viena dovana bus daug prasmingesnė (bei tvaresnis sprendimas) nei kelios.
Jūsų gerumas ❤️
Originali dovana gali būti ir kuponas su pasiūlymu pasinaudoti jūsų geru poelgiu (sutvarkysite namus, pagaminsite vakarienę, išmaudysite šunį ir pan.).
Pinigai ar jų paaukojimo sertifikatas 🪙
Dovanoti pinigus – tvariau nei pirkti, tai ko galimai žmogui neprireiks. Dar geriau padovanoti tuos pinigus tiems, kam tikrai jų reikia (pavyzdžiui, Ukrainai), o žmogui įteikti paaukojimo sertifikatą su jo(-s) vardu.
Pakavimui panaudokime turimas medžiagas ✂️
Puiki/tvari idėja panaudoti medžiagas, kurias turite namuose, o vietoj blizgaus kaspino, dekoruoti, pavyzdžiui, džiovinto apelsino griežinėliu.
Ačiū už tai, kad Jums rūpi.
Eglutė ir papuošimai
⇆ Valdymas stumdant nuotraukas į kairę/dešinę.
Eglišakiai 🌲
Pats tvariausias sprendimas – namus puošti eglišakiais. Tiesa, patys (savavališkai) į miškus neikite ir spygliuočių nelaužykite – už tai gresia baudos.
Vazonėlyje sodinamos eglutės 🎄
Jeigu renkatės eglutę, tuomet geriausia rinktis vazonėlyje pasodintą eglutę, kurią, šventėms pasibaigus, būtų galima persodinti gamtoje. Svarbu įsitikinti, jog eglutė buvo auginama vazone, o ne į jį perkelta, nes antru atveju yra pažeidžiamos šaknys ir tokia eglutė sunkiau prigija.
Daugiametės dirbtinės eglutės 🎁
Dirbtinės plastikinės eglutės gaminamos iš neperdirbamo plastiko, todėl nėra kaip jas prikelti antrajam gyvenimui. Pasirinkus tokią eglutę nereikėtų jos keisti kasmet ir atsisveikinti tik tada, kai ji visiškai nebetiks puošimui.
Eglutė nebūtinai turi būti eglutė 🌋
Pasitelkite kūrybiškumą, ir „eglutę“ pasidarykite iš kopėčių, knygų, surištų medžio šakų ar tiesiog pasipuoškite didžiausią turimą augalą namuose.
Papuošimams – medžiagos iš gamtos 🌾
Senosios lietuvių kartos visiems papuošimas naudojo medžiagas ir daiktus iš gamtos; šventinėms dekoracijoms dažniausiai naudoti šiaudai. Dėl tokių puošybos tradicijų po švenčių nesusidarydavo metų metais nesuyrančių atliekų.
Puoškime tuo, ką turime 🌟
Be abejo bene geriausias pasirinkimas puošti namus dekoracijomis, kurias jau turite.
Pasidarykime patys 🍊
Galbūt verta pasvarstyti apie savo rankų darbo vainiką, pagamintą su miške rastais kankorėžiais arba papuošti namus džiovintais apelsinais ar iš popieriaus išlankstytomis snaigėmis?
Rinkimės ilgalaikius papuošimus 🧦
Jei vis dėlto norite įsigyti jau pagamintų žaisliukų, papuošimų ar girliandų, rinkitės kokybiškus ir ilgalaikius daiktus. Juk nesinori išmesti dekoracijų vos po vienų Kalėdų?
Nauja gali būti sena 🏺
Dažnai naujos puošmenos džiugina labiau nei naudotos pernai. Tad kodėl neapsikeitus žaisliukais ar puošmenomis savo draugų būryje? Taip suteiksime jiems šansą nustebinti antrą kartą.
LED lemputės 💡
Rinkitės tik energiją taupančias LED lempučių griliandas (tiesa, jei perkate naujas, būkite tikras, jog jos Jums tarnaus metų metus).
Gediminas Kondrackis
Klimato muziejaus vadovas
Gediminas Kondrackis
Šventiniai vakarėliai
Tinkamo dydžio erdvės 🏟️
Norėdami sumažinti energijos suvartojimą, pasirinkite tinkamo dydžio sales, kambarius. Pavyzdžiui, vienai stovimai vietai užtenka ~0,6 m² erdvės (~60 m² šimtui stovimų vietų)8.
Sudarykime galimybes patogiam rūšiavimui ♻️
Vakarėlyje/renginyje dažniausiai užtenka trijų šiukšliadėžių: 1) bendroms atliekoms, 2) plastikui, metalui bei popieriui; ir 3) stiklui (arba depozitinei tarai).
Fejerverkų alternatyvos 🎇
Fejerverkai yra kenksmingi ne tik aplinkai, bet ir visiems jos gyventojams9, tad šventiniuose renginiuose reikėtų jų atsisakyti bei rinktis tvaresnes alternatyvas, pavyzdžiui, bengališkas ugneles ar net dronų šviesos šou.
Naudokime daugkartinius indus 🍽️
Tvaresnis vakarėlis/renginys – tik be vienkartinių indų, stiklinių ir kitų priemonių.
Vanduo iš čiaupo 🚰
Plastikiniai buteliukai – bene dažniausiai aptinkama šiukšlių rūšis Žemėje10. Taigi vakarėlio/renginio dalyviams pasiūlykite vandens iš čiaupo (pvz.: grafinuose).
Vietoj dovanėlių, paaukokime 💌
Šventiniu laikotarpiu net 55% įmonių darbuotojams įteikia dovanėles11. Nors tai ir graži tradicija, tačiau tvariau būtų tiesiog (įmonės vardu) paaukoti (pvz.: Ukrainai). Tas pats pritaikoma ir draugų, ir mokyklų kalėdiniams vakarėliams.
Suskaičiuokime šventės CO2 📏
Tai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti. Lengviausia – pasinaudoti Tvariau.lt gidu ir visos šventės CO2 suskaičiavimui užtruksite iki 15 min.
Kompensuokime renginio metu sukurtą CO2 🌳
Suskaičiavus ir sumažinus savo renginio metu „sukurtą“ CO2, jį reikėtų kompensuoti. Tai galima padaryti, pavyzdžiui, sodinant medžius.
Tiesa, vien šios priemonės neužtenka, kad klimato kaitos procesai sulėtėtų. Tad visų pirma reikia stengtis kiek įmanoma mažinti savo išskiriamo CO2 kiekį, o kompensuoti tik likutį.
⚡ Mūsų vizija: būti jėga, kuri keičia tvarumo įpročius, kultūrą bei politiką Lietuvoje ir už jos ribų.
Naugarduko g. 32/2, Vilnius
Stanislav Karmyšov
Gidą kartu kuria
Šaltiniai
1 Tyrimas: šalies gyventojai stengiasi mažinti atliekų kiekį, tačiau jis auga (ignitisgrupe.lt)
2 VASA kviečia vilniečius nepamesti Kalėdų stebuklo tarp šiukšlių – vasa.lt
3 UN Alliance aims to put fashion on path to sustainability | UNECE
4 Christmas packaging facts: the definitive list (updated for 2022) (gwp.co.uk)
5 Vilniaus miesto savivaldybė – Kalėdų miškas (vilnius.lt)
6 Patarimai kaip atsisveikinti su eglute – VAATC
7 Christmas tree emissions by type | Statista
8 Event Capacity Calculator: 3 Simple Tricks | Social Tables
9 Festive Fireworks Create Harmful Pall Of Pollution (forbes.com)
10 How the plastic bottle went from miracle container to hated garbage (nationalgeographic.com)
11 7 stats to change how your workplace celebrates Christmas (perkbox.com)